Magnificat Kaszubów w Ziemi Świętej
.
.
.
.
Wciąż nie wiadomo co z jedynym kąpieliskiem na małej plaży w Helu, puckie starostwo nie wydało jeszcze pozwolenia wodnoprawnego dla Uniwersytetu Gdańskiego na zrzut wód z helskiego fokarium. Sprawa dotyczy wciąż nieuregulowanej kwestii, czy zużyte wody z tamtejszych basenów są ściekami czy też wodą poprodukcyjną.
Gmina Szemud otrzymała z powiatu ponad 350 tys. zł. Dofinansowanie przeznaczone będzie na przebudowę drogi w Kielnie, która jest strategicznym odcinkiem w gminie. Prace remontowe już ruszyły, a zakończyć mają się w październiku.
Dodatki mieszkaniowe, energetyczne, lokale i pomieszczenia socjalne - to formy pomocy, jakie mogą zapewnić samorządy mieszkańcom w zakresie dachu nad głową. Wsparcie bywa trudne, bo sami lokatorzy często nie wywiązują się ze swoich obowiązków i nie płacą czynszu. Problem pogłębia się, gdy do ubóstwa i braku pracy dochodzi kwestia alkoholu i narkotyków. Smutny obraz ciężkiego życia można zobaczyć w budynku socjalnym w Gościcinie przy ulicy Drzewiarza.
Wczoraj Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej na kilka godzin stało się stolicą Azerbejdżanu. O tamtejszej historii i kulturze opowiadał m.in. ambasador. Mimo wielu kwestii różniących nasze kraje, są także takie, które nas łączą, jak choćby wartości rodzinne, czy nawet językowe.
Już po raz jedenasty uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zmierzyli się w sztuce multimedialnej. Konkurs "Mój kaszubski powiat" pozwalał na połączenie w dokumentalnym filmiku tradycji z nowoczesnością. Komisja wyróżniła sześcioro uczniów. Pierwsze miejsce zajął Bartosz Łaga, drugie Kamil Gołąbek z Mateuszem Zioło.
.
.
Piknik naukowo - edukacyjny "Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy" tym razem do udziału w programie miał zachęcić uczniów zespołu szkół nr 3 w Wejherowie. Gościem specjalnym eventu był Mateusz Kusznierewicz.