Materiał wideo nie może zostać załadowany, ponieważ wystąpił problem z serwerem lub siecią albo format materiału wideo nie jest obsługiwany
Początek okna dialogowego. Klawisz Escape anuluje i zamyka okno.
Koniec okna dialogowego.
piątek, 21.02.2025
Marcin Kamień i Dariusz Jankowski
Mieszko Weltrowski, Monika Wejer
W naszym programie gościmy Marcina Kamienia oraz Dariusza Jankowskiego, czyli prezesa oraz wiceprezesa Fundacji Power Hub, z którymi porozmawiamy na temat działalności ich organizacji oraz o planowanych najbliższych działaniach.
W Wejherowskim Centrum Kultury odbędzie się cykl wydarzeń edukacyjnych pod hasłem „Zdolne dzieci same sobie poradzą… a może trzeba im pomóc? Jak wspierać ucznia o szczególnych uzdolnieniach”, organizowany przez Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Wejherowie oraz Osadę Wiedzy. O inicjatywie, ale też problemach uzdolnionych uczniów i ich wspieraniu, rozmawialiśmy z Natalią Zarańską, organizatorką obozów „Osada Wiedzy” oraz Przemysławem Rojewskim i Ignacym Rejmakiem, nauczycielami fizyki z wejherowskiego „Elektryka”.
Na początku października nowym wiceprezesem Zarządu Szpitali Pomorskich został Jacek Pilarczyk. Z dotychczasowym dyrektorem ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie rozmawialiśmy o sytuacji wejherowskiej placówki w związku z rosnącymi cenami, planach inwestycyjnych, zagranicznym personelu czy pilotażowym projekcie Tele KTG, który wystartować ma w listopadzie.
W tym roku obchodzimy dwa jubileusze związane z latarnią morską w Rozewiu. Pierwszy to 200-lecie funkcjonującej do dziś latarni Rozewie I, a drugi to setna rocznica ustanowienia pierwszego polskiego latarnika, którym został zamordowany w Piaśnicy Leon Wzorek. O historii rozewskiego latarnictwa rozmawialiśmy z kmdr rez. Apoloniuszem Łysejko, wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
„Lochy Bursztynowego Gryfa”, pod takim tytułem powstaje gra komputerowa, której fabuła toczy się w magicznej, kaszubskiej krainie. O inspiracji Kaszubami, rozgrywce oraz samej pracy nad grą rozmawialiśmy z jej twórcą, wejherowianinem Tomaszem Rożyńskim.
W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Jednym ze szpitali, w których pobiera się narządy do przeszczepu, jest Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie. O tym jak ważna jest świadomość dotycząca transplantacji i wcześniejsza rozmowa z bliskimi na ten temat, ale też jak wygląda cała procedura dotycząca pobrania narządów, rozmawialiśmy z anestezjologiem Wojciechem Piotrowiczem, koordynatorem transplantacji w wejherowskim szpitalu.
W dniach 20-22 października w Rumi odbywał się będzie 34. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. O jego historii, patronie, tegorocznych artystach oraz konkursach rozmawialiśmy z pomysłodawcą, a przy tym dyrektorem festiwalu - Danielem Ptachem.
Wejherowianin Filip Reszke w tym roku na poważnie zaczął rywalizować na dystansach ultra, a zawodowo rozpoczął służbę w Areszcie Śledczym w Wejherowie. Jak się okazuje, oba zajęcia sobie nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie – pomagają, czego efektem jest pierwsze miejsce w biegu na 100 km podczas Pomerania Trail. Więcej o łączeniu pasji ze służbą i samym bieganiu długodystansowym w naszej rozmowie.
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten poświęcony jest najuboższym jako wyraz hołdu dla ofiar nędzy na całym świecie, ale obchody mają uświadomić opinii publicznej konieczność przeciwdziałaniu temu problemowi. O problemie ubóstwa i bezdomności opowiadają Emilia Marzejon, zastępca dyrektora MOPS w Wejherowie oraz Zenon Hinca, komendant straży miejskiej w Wejherowie. W rozmowie poruszamy także temat dodatku węglowego.
Do optymalnego przeglądania strony zalecamy używanie najnowszej wersji przeglądarki Mozilla Firefox oraz monitora w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli.
Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
x