Tomasz Wiśniewski
Reda przygotowuje się do niedzielnego finału Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. O tym co podczas nie go będzie się działo rozmawiamy z dyrektorem Fabryki Kultury, Tomaszem Wiśniewskim.
Reda przygotowuje się do niedzielnego finału Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. O tym co podczas nie go będzie się działo rozmawiamy z dyrektorem Fabryki Kultury, Tomaszem Wiśniewskim.
We wrześniu druga edycja Galerii Wejherowskie Klamoty. O wydarzeniu, ale i innych inicjatywach podejmowanych przez EkoFabrykę w temacie edukacji dotyczącej gospodarowania odpadami, rozmawialiśmy z jej kierownik Małgorzatą Hennig.
Sporo się działo, ale wiele się jeszcze wydarzy w te wakacje w Pucku. O tym co było oraz co będzie - zarówno pod względem wydarzeń kulturalnych, jak i sportowych - rozmawialiśmy z burmistrz miasta, Hanną Pruchniewską.
Nieco ponad 12 godzin zajęło mu przepłynięcie jeziora Loch Ness wpław, tym samym został pierwszym Polakiem w historii, który tego dokonał. Mowa o naszym pływaku ekstremalnym Piotrze Biankowskim. Więcej o przeprawie i jej charytatywnym wymiarze w rozmowie ze sportowcem i Aleksandrą Kabelis, która z łódki cały czas asystowała pływakowi w trakcie próby.
W czerwcu, mimo przeciwności losu, została Mistrzynią Polski Młodzików w grze podwójnej dziewcząt w badmintonie, do tego dochodzą sukcesy - także międzynarodowe - z poprzednich lat. Mowa o redziance Lenie Jachimek, która wraz ze swoim tatą Cezarym gościła w naszym studiu. Prócz sukcesów, poruszyliśmy także temat samego badmintona, jej początków z tym sportem oraz planów na przyszłość.
Okres żniw to czas kiedy szczególnie należy pamiętać o bezpieczeństwie przy pracy w gospodarstwie. Z roku na rok liczba wypadków na szczęście spada, a wpływ na to mają m.in. działania prewencyjne realizowane przez KRUS. O nich, ale i o świadomości rolników, czy promocji działalności KGW rozmawialiśmy z Marcinem Drewą, dyrektorem Oddziału Regionalnego KRUS w Gdańsku.
Nadleśnictwo Wejherowo jest jednym z 46, które w 2019 roku przystąpiły do pilotażu programu dedykowanego bushcraftowi i surwiwalowi w lasach publicznych, a który został już oficjalnie wdrożony pod nazwą „Zanocuj w lesie”. Czym się charakteryzuje i gdzie można z niego korzystać na terenie nadleśnictwa, o tym rozmawialiśmy z Piotrem Karbownikiem, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wejherowo. Poruszyliśmy także temat cyklu festynów leśnych „Morze Zieleni”, który zainaugurowany zostanie w niedzielę w Wejherowie oraz korzystania z dróg leśnych.
„Do trzech razy sztuka”, to powiedzenie sprawdziło się w przypadku wyłaniania wykonawcy przedszkola w Pogórzu. O realizacji inwestycji, ale i innych przedsięwzięciach podejmowanych przez gminę Kosakowo, rozmawialiśmy z wójtem Marcinem Majkiem.
Mają pod swoją opieką około 120 okazów egzotycznych zwierząt. To właśnie im poświęcają znaczną część swojego czasu, ratując je z opresji czy dając szanse na nowy dom, a przy tym edukują w temacie opieki nad takimi stworzeniami i wiążącej się z tym odpowiedzialności. Magdalena i Mariusz Zastawni z fundacji Anakonda, bo to o tym wyjątkowym małżeństwie mowa, byli naszymi gośćmi.
Zaczynał jako piłkarz, a obecnie jest arbitrem sędziującym m.in. mecze Ekstraklasy. Mowa o wejherowianinie Damianie Kosie, z którym rozmawialiśmy o tym jak wyglądała jego ścieżka sportowa oraz jak „od kuchni” wygląda praca sędziego piłkarskiego.
W tym roku dwukrotnie został Mistrzem Polski Juniorów do lat 18 w tenisie ziemnym, stanął także na najwyższym stopniu podium w grze podwójnej i to seniorskiej, do tego dochodzą miejsca drugie i sukcesy z poprzednich lat. Mowa o Macieju Kosie, 18-letnim tenisiście z Wejherowa, który był naszym gościem.