Natasza Sobczak
Biblioteka w Bolszewie będzie obchodzić swój jubileusz. O tym wydarzeniu rozmawiamy z Nataszą Sobczak, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo.
Biblioteka w Bolszewie będzie obchodzić swój jubileusz. O tym wydarzeniu rozmawiamy z Nataszą Sobczak, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo.
Zbiórki zarówno dla uchodźców jak i dla tych, którzy pozostali w kraju, dedykowany punkt informacyjny, opieka medyczna i ogromne serce mieszkańców, tak powiat pucki pomaga Ukrainie. Więcej o tym w rozmowie ze starostą puckim, Jarosławem Białkiem.
Pierwsi uczniowie z Ukrainy rozpoczęli naukę w Szkole Podstawowej nr 2 im. prof. Gerarda Labudy w Luzinie. To ta placówka jest dedykowana w gminie Luzino do realizacji obowiązku szkolnego dla uchodźców z Ukrainy. Jak wygląda realizacja zajęć lekcyjnych, ale i pomoc na terenie samorządu, o tym rozmawialiśmy z wójtem gminy Luzino, Jarosławem Wejerem i dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie, Kazimierzem Bistroniem.
Warsztaty żonglowania chorągwiami, których zwieńczeniem będzie parada z okazji XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, to nowa propozycja Wejherowskiego Centrum Kultury. Poprowadzi je artysta sceniczny znany m.in. z jednego z telewizyjnych talent show, Sebastian Frodyma. O przedsięwzięciu rozmawialiśmy z Natalią Zacharek z Wejherowskiego Centrum Kultury oraz samym Sebastianem Frodymą.
O tym, czy możemy czuć się bezpiecznie w związku z atakiem na Ukrainę, ale i o różnych wymiarach trwającej wojny oraz postawie nas wszystkich w obliczu tej tragedii rozmawialiśmy z dr hab. Piotrem Semkowem, profesorem Akademii Marynarki Wojennej.
W tym odcinku Gościa Dnia, rozmawiamy z Wiktorią Jankowską, która 5 lat temu wyemigrowała do Polski i dzisiaj dzięki zdobytym doświadczeniom, może pomagać uchodźcom z Ukrainy. Wiktoria działa w ukraińskim Kościele Ewangelicznym Miłość Boża, który w ciągu tygodnia pomógł już 120 uchodźcom i nadal dniami i nocami odbierają telefony… z informacją o tym, że potrzebna jest pomoc.
Zimowe wichury w niektórych miejscach mocno odmieniły plaże znane jeszcze sprzed kilku miesięcy. Co za tym idzie, pojawia się pytanie, czy prowadzone w ostatnim czasie refulacje mają sens? Odpowiada na nie w naszej rozmowie Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Technicznych. Rozmawialiśmy także o inwestycjach, które w najbliższym czasie będą realizowane przez urząd na naszym wybrzeżu.
Po pandemicznej przerwie powraca Wielkie Nordowe Morsowanie. VII edycja wydarzenia odbędzie się 6 marca we Władysławowie. Kto może wziąć udział w wielkiej, lodowatej kąpieli, jak zrobić ten pierwszy krok oraz co organizatorzy przygotowali dla uczestników, o tym rozmawialiśmy z Krzysztofem Gruchałą i Andrzejem Szczypiorem ze Stowarzyszenia Nordowe Morsy.
Od 22 lat pracują w Areszcie Śledczym w Wejherowie, a od 16 lat są małżeństwem. W programie Gość Dnia, z por. Patrycją Kanczkowską i kpt. Radosławem Kanczkowskim rozmawialiśmy o plusach i minusach służby razem oraz prawdziwym obrazie służby więziennej.
Promowanie Kaszub, niesamowitych biznesów Kaszubek, ale i stworzenie miejsca, gdzie kobiety mogą bezpłatnie zadbać o siebie, to główne cele marcowych Kaszubskich Targów Beauty. O wydarzeniu, ale i promowaniu kaszubszczyzny na różnych płaszczyznach i to przez młode osoby, mówiliśmy z organizatorkami targów – Patrycją Andryskowską i Sandrą Klahs.
Od 35 lat obejmują opieką paliatywną osoby nieuleczalnie chore oraz ich rodziny, zarówno dzieci jak i dorosłych. Mowa o Stowarzyszeniu Hospicjum im. św. Wawrzyńca z Gdyni. To jedna z organizacji, na które można przekazać 1% podatku. Dlaczego to tak ważne, m.in. o tym rozmawialiśmy z Kingą Mielnicką, przedstawicielką stowarzyszenia.