Natasza Sobczak
Biblioteka w Bolszewie będzie obchodzić swój jubileusz. O tym wydarzeniu rozmawiamy z Nataszą Sobczak, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo.
Biblioteka w Bolszewie będzie obchodzić swój jubileusz. O tym wydarzeniu rozmawiamy z Nataszą Sobczak, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo.
Wejherowskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem po pandemicznej przerwie powraca do tradycyjnych obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które zaplanowano na 8 kwietnia. Jak będą wyglądały obchody, ale i jakie inne inicjatywy podejmuje stowarzyszenie w celu podnoszenia świadomości społecznej, o tym rozmawialiśmy z jego prezesem Arkadiuszem Raguzą i skarbnik Karoliną Bławat-Mienik.
Jaki dla nordowej turystyki był czas pandemii i czy wojna w Ukrainie będzie miała wpływ na tegoroczny sezon w regionie. O tym, ale i o publikacjach promujących piękno północy Kaszub rozmawialiśmy z Martą Balicką, prezes Stowarzyszenia Turystycznego „Kaszuby Północne”.
Od kilkunastu lat z sukcesami promują rugby w Małym Trójmieście Kaszubskim. Od początku stawiają nie tylko na rozgrywki seniorskie, ale i szkolenie dzieci i młodzieży. Mowa o Rugby Club Arka Rumia, który po zimowej przerwie wraca na ligowe boiska. O historii i przygotowaniach rozmawialiśmy z prezesem klubu Krzysztofem Bogdanisem i trenerem najmłodszych adeptów rugby w Rumi - Arkadiuszem Soporowskim.
Po dwóch latach pandemii przed pomorską służbą zdrowia kolejne wyzwania związane z wojną w Ukrainie. Czy uchodźcy wojenni to duże obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej oraz w jaki sposób ukraiński personel medyczny może wspomóc nasze szpitale, o tym m.in. rozmawialiśmy z lek. med. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Poruszyliśmy także temat kończącego działalność szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 i pandemii.
Gdańska Fundacja Wspierania Rozwoju Ja Też istnieje od 10 lat, a jej misją są wszelkie działania na rzecz rozwoju, edukacji i integracji społecznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania, a w szczególności osób z zespołem Downa. Jak ważne w realizacji celów jest wsparcie zewnętrzne, w tym przekazanie 1% podatku, m.in. o tym rozmawialiśmy z Małgorzatą Bulczak, prezes fundacji.
Przed nami 4. edycja Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej, której przyświeca hasło „Z Chrystusem - drogą miłosierdzia”. Tym razem uczestnicy do przebycia będą mieli nową trasę liczącą 45 km, która rozpoczyna się w lasach piaśnickich, a kończy w Gniewinie. O inicjatywie rozmawialiśmy ze Sławomirem Murawskim z Grupy Męskiej Vera Virtu działającej przy Salezjańskim centrum w Kniewie, która jest organizatorem wydarzenia.
W 1976 roku powstał legendarny zespół Kombi. O jego początkach, ale i obecnych poczynaniach rozmawialiśmy z założycielem i liderem grupy, Sławomirem Łosowskim. Przy okazji rozmowy poruszyliśmy także temat jego pasji, jaką jest rysowanie.
W kwietniu w naszym województwie rusza kwalifikacja wojskowa. Jaki jest jej cel i kto ma obowiązek stawić się przed komisją lekarską, o tym rozmawialiśmy z mjr Jackiem Herbaszem, szefem wydziału rekrutacji WKU Gdynia. Poruszyliśmy także temat powołań do rezerwy i możliwości wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego.
Puckie Hospicjum to nie tylko opieka nad chorymi, to także wsparcie ich bliskich, czy szereg innych działań wpływających m.in. na jakość udzielanej pomocy. Pomocny jest w tym wszystkim, przekazywany przez podatników 1%. To właśnie temat wsparcia, ale i 6. rocznicy śmierci ks. Jana Kaczkowskiego czy związków z Ukrainą poruszyliśmy w rozmowie z dyrektor Puckiego Hospicjum, Anną Jochim-Labuda.
W drugiej połowie czerwca na terenie gminy Choczewo odbędą się II Mistrzostwa Świata w Nordic Walking. Wydarzenie jest wyjątkowe pod kilkoma względami, po pierwsze przy jego organizacji współprace podjęły dwie największe światowe federacje, ponadto wziąć w nim może udział każdy. O szczegółach rozmawialiśmy z wójtem gminy Choczewo, Wiesławem Gębką i współorganizatorem mistrzostw, Krzysztofem Walczakiem.