Natasza Sobczak
Biblioteka w Bolszewie będzie obchodzić swój jubileusz. O tym wydarzeniu rozmawiamy z Nataszą Sobczak, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo.
Biblioteka w Bolszewie będzie obchodzić swój jubileusz. O tym wydarzeniu rozmawiamy z Nataszą Sobczak, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo.
„Lochy Bursztynowego Gryfa”, pod takim tytułem powstaje gra komputerowa, której fabuła toczy się w magicznej, kaszubskiej krainie. O inspiracji Kaszubami, rozgrywce oraz samej pracy nad grą rozmawialiśmy z jej twórcą, wejherowianinem Tomaszem Rożyńskim.
W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Jednym ze szpitali, w których pobiera się narządy do przeszczepu, jest Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie. O tym jak ważna jest świadomość dotycząca transplantacji i wcześniejsza rozmowa z bliskimi na ten temat, ale też jak wygląda cała procedura dotycząca pobrania narządów, rozmawialiśmy z anestezjologiem Wojciechem Piotrowiczem, koordynatorem transplantacji w wejherowskim szpitalu.
W dniach 20-22 października w Rumi odbywał się będzie 34. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. O jego historii, patronie, tegorocznych artystach oraz konkursach rozmawialiśmy z pomysłodawcą, a przy tym dyrektorem festiwalu - Danielem Ptachem.
Wejherowianin Filip Reszke w tym roku na poważnie zaczął rywalizować na dystansach ultra, a zawodowo rozpoczął służbę w Areszcie Śledczym w Wejherowie. Jak się okazuje, oba zajęcia sobie nie przeszkadzają, a wręcz przeciwnie – pomagają, czego efektem jest pierwsze miejsce w biegu na 100 km podczas Pomerania Trail. Więcej o łączeniu pasji ze służbą i samym bieganiu długodystansowym w naszej rozmowie.
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten poświęcony jest najuboższym jako wyraz hołdu dla ofiar nędzy na całym świecie, ale obchody mają uświadomić opinii publicznej konieczność przeciwdziałaniu temu problemowi. O problemie ubóstwa i bezdomności opowiadają Emilia Marzejon, zastępca dyrektora MOPS w Wejherowie oraz Zenon Hinca, komendant straży miejskiej w Wejherowie. W rozmowie poruszamy także temat dodatku węglowego.
Od 17 do 21 października obchodzić będziemy Tydzień Mediacji, czyli formy, która umożliwia rozwiązanie sporów poza salą sądową. Dlaczego warto wybrać mediację oraz przy jakich sporach możemy z niej skorzystać, m.in. o tym rozmawialiśmy z Michałem Wysockim, mediatorem sądowym i notariuszem z Rumi.
Z Włoch powróciła z Wicemistrzostwem Świata w kickboxingu w formule light contact i to debiutując jako juniorka, ponadto w tym roku wywalczyła dwa Mistrzostwa Polski. Mowa o mieszkance Kębłowa, zawodniczce GOSRiT Luzino, Żanecie Stence. Kickbokserka i jej trener Rafał Karcz byli naszymi Gośćmi Dnia.
Jarosław Gowiński z Wejherowa i Waldemar Strużyński z Gdyni zajmują się ochroną statków przed piratami, a przy tym szkolą i doradzają w tym temacie. Z Panami rozmawialiśmy m.in. o szczegółach dotyczących tej niecodziennej pracy i możliwościach wstąpienia w szeregi morskich ochroniarzy, ale i o tworzonej przez nich książce.
Puck szykuje się do obchodów Dnia Seniora. Wydarzenie w mieście zagości po raz szósty, a w jego ramach zaplanowano zarówno aktywności fizyczne, warsztaty, jak i bal. O szczegółach, planach na przyszłość, ale i samych seniorach rozmawialiśmy z Ewą Włudzik, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Puck oraz Anną Łukowską, prezes Stowarzyszenia „Aktywny Puck”.
W czwartek w Wejherowskim Centrum Kultury wernisaż wystawy dzieł Mariana Mokwy, która jest częścią realizowanego przez placówkę projektu „Śladami Mariana Mokwy. W stronę nadmorskiej tożsamości”. O wydarzeniu, ale i wirtualnym WCK, rozmawialiśmy z dyrektor centrum, Jolantą Rożyńską.